Projekt “Kako razgovarati sa suicidalnom osobom?”

Projekt Udruge Životna linija koji nosi naziv “Kako razgovarati sa suicidalnom osobom?” sastoji se od dvije glavne aktivnosti:

  1. edukativnih radionica “Kako razgovarati sa suicidalnom osobom” (putem Zoom-a) i
  2. obilježavanje Svjetskog dana prevencije suicida (10. rujna).

Traje mjesec dana, od 26. kolovoza do 26. rujna 2024. godine.

Svjetski dan prevencije suicida (10. rujna) obilježava se diljem svijeta radi podizanja svijesti u javnosti o sve većem problemu suicida među stanovništvom. Ustanovljen je 2003. godine od strane Međunarodne udruge za prevenciju samoubojstava u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO).
Tako se 10. rujna svake godine usmjerava pozornost na problem, smanjuje stigmu i podiže svijest među organizacijama, vladom i javnošću, dajući jedinstvenu poruku da se samoubojstvo može spriječiti.
Svaka suicidalna smrt je javnozdravstvena briga s dubokim utjecajem na one oko njih.
Podizanjem svijesti, smanjenjem stigme oko samoubojstva i poticanjem dobro informiranih akcija, možemo smanjiti slučajeve samoubojstava.

Edukativne radionice “Kako razgovarati sa suicidalnom osobom?” – građani će kroz ove edukativne radionice moći saznati više o suicidu, činjenicama i statistici, čimbenicima rizika od suicidalnosti, kako razgovarati sa suicidalnom osobom i još puno toga. Moći će, a bit će i pozvani slobodno dijeliti osobna iskustva te dobiti direktnu i konkretnu pomoć na samim edukativnim radionicama.

Udruga Životna linija već tradicionalno (od 2017. godine) obilježava taj dan javnom akcijom. Zajedno s građanima na javnom prostoru na području Grada, pale se svijeće (lampioni).

Svijeće se pale u spomen na broj osoba koje su godini koja prethodi  preminule počinivši suicid. Udruga osigurava svijeće za sve građane koji ih žele zapaliti za preminule od suicida i time izraziti svoje žaljenje.

Ciljevi projekta su zaštita, očuvanje i unapređenje zdravlja stanovništva u Gradu Zagrebu, edukacija građana, smanjenje stigme, poboljšanje mentalnog zdravlja građana Grada Zagreba, veća spremnost za traženjem stručne pomoći građana koji imaju neke mentalne poteškoće (jačanje vlastite odgovornosti za zdravlje) i podizanje svijesti s porukom da se suicid može spriječiti.

Voditelj projekta: Tin Pongrac predsjednik je Hrvatskog saveza udruga za mentalno zdravlje i predsjednik/osnivač Udruge Životna linija, namijenjene širenju svijesti o potrebi prevencije suicida i depresije u Republici Hrvatskoj.

Izvoditeljica projekta: Ines Kovačić, dopredsjednica Udruge, grupni terapeut, članica Instituta za grupnu analizu, članica Hrvatske komore psihoterapeuta.

Ovaj je dokument izrađen uz financijsku podršku Grada Zagreba. Sadržaj ovoga dokumenta u isključivoj je odgovornosti Udruge Životna linija i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta Grada Zagreba.